سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ EN

افزایش پتانسیل کاربری بندر خدماتی پارس

دو تن از کارکنان بندر خدماتی سازمان منطقه ویژه پارس افزایش ظرفیت بلاقوه بندر پارس را مورد پژوهش قرار دادند. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سرپرست عملیات دریایی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به همراه دو تن از کارشناسان دریایی دانشگاه های معتبر کشور در پژوهشی ضرورت افزایش پتانسیل بندر خدماتی منطقه ویژه پارس را مورد بررسی قرار داده اند.
علی منیدری به همراه پرویز باورصاد و محمد رضا قنبری در این پژوهش ها با استفاده از ماتریس TOWS افزایش کاربری بندر خدماتی پارس را به عنوان بندری ترانزیتی در کنار بندر صادراتی محصولات پتروشیمی و نفت و گاز مورد بررسی قرار دادند.
بر مبنای این پژوهش با توجه به مزیت های بندر خدماتی پارس در زمینه های دارای عمق بالای کنار اسکله تا ۱۵ متر‏، دارای دو اسکله بتنی با ظرفیت بیش از ۱۰۰۰ تن، ترمینال کانتینری ۶۰ هکتاری، نزدیکی از طریق بزرگراه به شهر های شیراز، اصفهان و بوشهر و عدم دریافت مالیات در مناطق ویژه، این بندر میتواند در زمینه کانتینری علاوه بر زمینه های تجاری موثر و مفید واقع شود.
 لازم به ذکر است که بندر خدماتی پارس واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، در حدود ۲۶۰ کیلومتری شرق بندربوشهر و حدود ۴۷۰ کیلومتری غرب بندرعباس و ۳۳۰ کیلومتری جنوب شهر شیراز، در منطقه ی عسلویه در سواحل خلیج فارس واقع شده است، که ایجاد ظرفیت حمل و نقل کانتینری میتواند این بندر را در کنار بندر شهید رجایی بندرعباس و بندر بوشهر به عنوان بندر استراتژیک در منطقه معرفی سازد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ آبان ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۴۳۵۳۱ بازدید