سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

شورون، ملزم به رعایت اقدامات پیشگیرانه زیست

در پی نشت نفت ناشی از اشتباه شرکت امریکایی شورون در آب های ساحل جنوب شرقی برزیل که ماه نوامبر (آبان – آذر) سال ۲۰۱۱ روی داد؛ قرار محکومیت این شرکت به همراه پیمانکار حفاری خود – ترنس اوشن – از سوی دادگاهی در برزیل صادر شد؛ با این وجود مقامات شرکت شورون با مشارکت در توافق تنظیم توافقات قرارداد، خود را از پرداخت جریمه ۱۷٫۵ میلیارد دلاری معاف کردند. 

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، دادستان عمومی دادگاه دولتی برزیل گفت: بر اساس توافقی که با شرکت شورون انجام شده، این شرکت موظف به امضای تعهداتی در زمینه انجام اقدامات پیشگیرانه شده است که با انجام آن احتمالا دعوی علیه این شرکت برطرف خواهد شد.

به گفته این دادستان با امضای این توافق، که کاری بی سابقه در این شرکت بوده است، شورون ملزم به انجام اقدامات پیشگرانه به منظور جلوگیری از حوادثی اینچنینی می شود و احتمالا هر دو دعوی مطرح شده در مورد شورون بر طرف خواهد شد.
بر اساس این توافق، شرکت شورون و شرکایش در میدانی واقع در ساحل جنوب شرقی برزیل تنها بخش کوچکی از جریمه مربوط به حادثه رخ داده در منطقه را پرداخت خواهند کرد و در عوض به حوادث اینچنینی که به گفته ی کارشناسان بزرگترین حادثه زیست محیطی برزیل بود، پایان می دهند.
گفتنی است در حادثه ای که ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ رخ داد، نزدیک به ۳۶۰۰ بشکه نفت به اقیانوس نشت کرد؛ هرچند که این حادثه هیچ ضرر قابل مشاهده ای به محیط زیست وارد نکرد، اما مقامات شهری و ایالتی دیدنی ترین ساحل دنیا را به شدت خشمگین کرد و باعث برگزاری جلسه دادگاهی در همین رابطه شد.
به گزارش فایننشال تایمز، اوایل سال جاری هیت مدیره شرکت شورون، پاداش و مزایای مربوط به سال گذشته مدیر اجرایی و دیگر مدیران مسئول در حادثه را به خاطر کوتاهی در مسائل امنیتی پرداخت نکرد.
بر اساس توافقی که با نام” تنظیم توافقات قرارداد”، شناخته می شود، شورون و شرکایش در میدان فراید، که شامل شرکت های پتروبراس – شرکت نفت دولتی برزیل – ، فراید ژاپائو – شرکت متعلق به شرکت های تجاری سوجیتس و ایپکس ژاپن – می شود، ملزم به پرداخت تنها بخش کوچکی از جریمه به میزان ۹۵ میلیون دلار به خاطر پروژه های زیست محیطی و اجتماعی خواهند بود.
فایننشال تایمز همچنین می افزاید: البته شرکت شورون باید دیگر هزینه های مرتبط با فعایت های پیشگیرانه را نیز پرداخت نماید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۰۵۴۷۸ بازدید