سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ EN

رکوردشکنی هزینه‌های جهانی اکتشاف و تولید

براساس پیش‌بینی موسسه مالی Barclays، هزینه‌های جهانی اکتشاف و تولید (E&P) در سال جاری میلادی، ۱۰ درصد رشد خواهد داشت و رکورد جدید ۶۷۸ میلیاردی دلار را به ثبت خواهد رساند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، این افزایش سرمایه‌گذاری در بخش‌های اکتشاف و تولید عمدتا از سوی شرکت‌های دولتی نفتی صورت می گیرد و بخش قابل توجهی از آن، توسط شرکت دولتی چینی PetroChina انجام خواهد شد؛ بطوریکه این شرکت در سال جاری از شرکت ExxonMobil که از اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی بیشترین سرمایه‌گذاری E&P را در سطح جهان داشته است، پیشی خواهد گرفت.
بر اساس این گزارش، افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در خاورمیانه عمدتاً از سوی کشورهای عربستان و عراق خواهد بود.
گزارش رویترز حاکی است: برآوردها نمایانگر این است که در سال جاری، رشد سالانه سرمایه‌گذاری اکتشاف و تولید در خاورمیانه ۲۸ درصد، در آمریکای لاتین ۱۲ درصد و در گروه هند، آسیا و استرالیا، ۱۹ درصد خواهد بود.
این پیش بینی ها نشان می دهد مخارج اکتشاف و تولید شرکت دولتی petrobras برزیل در سال جاری ۱۴ درصد رشد خواهد داشت و شرکت Ecopetrol کلمبیا نیز رشد ۳۱ درصدی را در هزینه‌های Capex خود تجربه خواهد کرد.
اما برخلاف روند موجود، شرکت Pemax مکزیک هزینه‌های سرمایه‌گذاری خود را در سال جاری ۶ درصد کاهش خواهد داد.
در منطقه آمریکای شمالی نیز سرمایه‌گذاری سالانهE&P  حدود ۲ درصد رشد خواهد داشت و افزایش سه درصدی سرمایه‌گذاری ایالات متحده آمریکا، علاوه بر جبران کاهش ۲ درصدی رقم مذکور برای کانادا، مخارج اکتشاف و تولید این منطقه را نسبت به سال گذشته بهبود می‌بخشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ مرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۲۷۴۱۵ بازدید