سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ EN

فرآورش روزانه ۵۵ هزار بشکه نفت…

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از اجرای عملیات پیش راه اندازی و ورود موقتی واحد بهره برداری هفت شهیدان به مدار تولید خبر داد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، ابراهیم پیرامون با اعلام این خبر افزود: با تلاش متخصصان و کارشناسان صنعت نفت، هم اکنون عملیات اجرایی این مجتمع بزرگ نفتی به اتمام رسیده و با ارسال نفت از میادین تابعه این شرکت، در مرحله  پیش راه اندازی و مراحل آزمایش فنی خود قرار دارد.
وی افزود: این مجتمع پیشرفته صنعتی با طراحی، نظارت و اجرای کارشناسان و متخصصان زبده و توانمند شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اعتبار ٩۶٠ میلیارد ریال و در زمینی به مساحت ۴٨ هکتار به روش EPC احداث شده است.
پیرامون تصریح کرد: واحد بهره برداری هفت شهیدان با هدف ساماندهی تاسیسات بهره ‌برداری قدیمی میدان نفتی مسجدسلیمان اجرا شده و با ظرفیت فرآورش روزانه ۵۵ هزار بشکه نفت در زمره بزرگترین پروژه های صنعتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب قرار دارد.
این مقام ارشد صنعت نفت  با بیان اینکه واحد بهره برداری و نمکزدایی هفت شهیدان مسجدسلیمان در نوع خود در کشور بی نظیر است، افزود: در این کارخانه نفت استحصال شده از میدان مسجدسلیمان و میدان های لالی، پرسیاه، زیلایی و کارون فرآورش و نمکزدایی می شود.
وی خاطرنشان کرد: به محض پایان عملیات پیش راه اندازی و گذراندن آزمون های مختلف فنی و ایمنی و پس از انجام هماهنگی های لازم این واحد بزرگ صنعتی طی مراسمی به طور رسمی وارد مدار تولید می شود.
پیرامون ادامه داد: احداث خط لوله انتقال نفت از واحد بهره برداری و نمکزدایی هفت شهیدان به واحد بهره برداری اهواز – ٢ به طول ١١۵ کیلومتر، احداث خطوط لوله از چاه ها و واحدهای اقماری به واحد بهره برداری و نمکزدایی هفت شهیدان به طول حدود ١٢۵ کیلومتر و انجام عملیات خاکبرداری به میزان ۴ میلیون و ۵٠٠ متر مکعب برای محوطه سازی واحدها و احداث مسیرهای دسترسی، جاده ها و خطوط لوله زیر زمینی، بخشی از اقدام های انجام شده برای اجرای این پروژه است.
پیرامون احداث خطوط لوله آبرسانی از ایستگاه آبگیری و پمپاژ و تزریق پساب به چاه های تزریقی این واحد به طول نزدیک به ۵٠ کیلومتر، کابل اندازی در سطح مقطع و متراژ مختلف به طول ١۵٠ کیلومتر، جوشکاری ٢١٠ هزار اینچ قطر لوله و احداث ١٠ کیلومتر جاده اسفالته را از دیگر اقدام های به عمل آمده در زمینه تحقق این پروژه برشمرد.
بنابراین گزارش، شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان یکی از ۵ شرکت بهره بردار نفت و گاز تابعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است که براساس برنامه ابلاغی و صیانتی به طور متوسط روزانه ۱۴۵ هزار بشکه نفت را از میادین واقع در حوزه عملیاتی خود تولید می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ مرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۴۳۳۸۳ بازدید