سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ EN

تعیین تکلیف شرکت های نفتی مشمول اصل ۴۴

شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران که برمبنای اصل ۴۴قانون اساسی مشمول واگذاری هستند تا پایان امسال واگذار و یا تعیین تکلیف می شوند. 
سیاووش پام؛ رییس امور مجامع و دبیر هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار NIOC با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر شرکت های پیراحفاری، خدمات مهندسی و تجهیزات توربین جنوب، خدمات ترابری و پشتیبانی نفت، خدمات رفاهی، بهینه سازی مصرف سوخت، پشتیبانی ساخت و تهیه کالا نفت تهران، ملی حفاری، مهندسی و توسعه نفت، پایانه های نفتی ایران، نیکو، پتروپارس، توسعه پترو ایران، شرکت ملی صادرات گاز ایران و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بر اساس اصل قانون ۴۴ اساسی مشمول واگذاری به بخش خصوصی هستند و تا کنون واگذار و یا تعیین تکلیف نشده اند.
وی همچنین یادآور شد: تاکنون ۱۰۰ درصد سهام شرکت های هلی کوپتری، حفاری شمال وباقی مانده سهام (۲۹درصد) شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت واگذار شده است.
به گفته پام تا کنون ۴۰ درصد از سهام شرکت پایانه های نفتی ایران و ۳۰ درصد سهام شرکت ملی حفاری ایران نیز در قالب سهام عدالت واگذار شده است .
پام همچنین از از واگذاری ۳۵ درصد بقیه سهام شرکت ملی حفاری ایران به بنیاد تعاون خبر داد و گفت: تاکنون ۶۵ درصد از این شرکت واگذار شده است.
به گزارش NIOC، اصل ۴۴ قانون اساسی به عنوان یکی از مهم ترین اهرم های اقتصادی کشور، ضرورت خصوصی‌سازی در میان سازمان های دولتی را مورد تاکید قرار داده است که در این میان به دلیل نقش مهم و استراتژیک صنعت نفت، لزوم پیاده سازی این اصل در میان برخی از شرکت های فعال این حوزه اهمیت بیشتری دارد.
نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه‌ریزی منظم و صحیح استوار است و در این میان پیاده سازی اصل ۴۴ قانون اساسی و امکان واگذاری مراکز دولتی به بخش خصوصی به عنوان یکی از راهبردی ترین سیاست های کشور مطرح است.
بر این اساس، در گام نخست پیاده سازی اصل ۴۴ در شرکت ملی نفت ایران و طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی شرکت‌های مشمول واگذاری اولویت‌بندی شدند، این در حالی بود که برخی از شرکت های مشمول، نیازمند بررسی و ملاحظات خاص هستند که این موضوع از طریق وزارت نفت در حال پیگیری است.
دراین طرح که به سه بخش شرکت‌هـای مشمــول واگــذاری(بـدون مـانع و در اولـــویت)، شرکت‌های در لیست مشمول واگذاری (که به علت داشتن وظایف حاکمیتی نیاز به تغییر ساختار و تفکیک وظایف دارند) و شرکت‌های غیر قابل واگذاری قابل تقسیم است، اولویت های واگذاری شرکت های صنعت نفت مشخص شد وبه ترتیب اولویت، واگذاری و یا استثنا از واگذاری و یا انحلال و تبدیل به مدیریت خواهند شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *