سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ EN

پیشرفت ۹۷/۵ درصدی فاز اول طرح توسعه میدان نفتی منصوری

  مجری طرح توسعه میدان نفتی منصوری از دستیابی ۱۰۰ درصدی به اهداف تولیدی این میدان با حداقل هزینه و در زمانی معقول شامل تولید، فرآورش و انتقال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهندس سلطان کمالی، طرح توسعه میدان نفتی منصوری(آسماری) را از جمله طرح هایی که به ۱۰۰ درصد اهداف تولیدی خود دست یافته اعلام و تصریح کرد: طرح توسعه ی فاز اول این میدان با هدف افزایش سقف تولید نفت خام و ظرفیت فرآورش از ۶۰ هزار بشکه نفت به ۱۰۰هزار بشکه در روز و همچنین مطالعه جهت امکان افزایش تولید به ۱۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار گرفت.

مهندس کمالی توضیح داد: پس از ابلاغ شرکت ملی نفت ایران، توسعه طرح توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت به ۷ بسته کاری تقسیم شد و در مطالعه جامع انجام شده روی مخزن آسماری منصوری نشان داد پارامترهای اصلی مؤثر تعیین تولید روزانه از مخزن آسماری نادرست بوده و میزان نفت درجای مخزن که قبلاً ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون بشکه اعلام شده نادرست بوده و ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون بشکه صحیح است همچنین با توجه به وضعیت زمین شناسی و آبران مخزن، ضریب برداشت از مخزن آسماری به ۴۵ درصد افزایش یافت.

وی افزود: نتیجه تغییر پارامترهای یاد شده، به وجود آمدن امکان افزایش تولید روزانه نفت از ۶۵ هزار به ۱۵۰ هزار بشکه نفت طی دو فاز است.

مجری این طرح گفت: برای رسیدن به این سقف تولید، فعالیتهای زیادی در زمینه حفاری، تعمیر چاه های تولیدی، احداث خط لوله اصلی و جریانی، افزایش ظرفیت فرآورشی کارخانه موجود با استفاده از بیش از ۵۰ پیمانکار اصلی انجام گرفت.

کمالی تصریح کرد: تولید نفت آسماری منصوری در مرداد سال ۱۳۸۶ به تولید ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز رسید و هم اکنون با گذشت ۶ سال همچنان به صورت پایدار در همان سقف تولیدی تعیین شده، بیش از ۸۶ میلیون بشکه نفت تولید شده است .

مهندس کمالی اظهار داشت: ساختمان مرکز مخابرات جدید الاحداث پروژه به شرکت بهره بردار تحویل داده شد که با استفاده از این مرکز، مشکلات مخابراتی کلیه واحدهای عملیاتی مستقر در منطقه منصوری حل می شود.

وی گفت: از آنجائیکه بخش های دیگری از کارخانه بهره برداری و نمکزدایی آماده تحویل به شرکت بهره بردار  می باشد با برگزاری جلسات معارفه با گروه بهره بردار مقدمات تحویل و تحول صورت پذیرفته تا هر بخش از کارخانه که آماده شد تحویل بهره بردار (شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب) گردد.

سلطان کمالی اظهار داشت: طرح تا پایان خرداد ۱۳۹۲ با پیشرفت واقعی ۹۷/۵۶ درصد در مقابل ۹۸/۴۱ درصد پیشرفت برنامه ای در حال اجرا بوده و اتمام آن بر اساس مصوبه هیئت مدیره شرکت مهندسی و  توسعه نفت، پایان نیمه اول سال ۱۳۹۲ خواهد بود.

گفتنی است: قرارداد طرح  توسعه این میدان، داخلی و از محل منابع داخلی تأمین شده است که هزینه طرح تا کنون بالغ بر ۱۳۰ میلیون دلار است که بخشی از آن برای تأمین برق، آب، بخشی از عملیات مخازن، محوطه سازی، خریداری و نصب بخش عمده ای از تابلوهای برق وساختمان های مربوط به فاز ۲ هزینه شده تا در زمان اجرای فاز ۲، فعالیت کارخانه ی فاز اول متوقف نشود.

میدان نفتی منصوری در حدود ۶۰ کیلومتری شمال خلیج فارس و تقریباً ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز در ناحیه خشکی جنوب غربی ایران قرار گرفته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۱ تیر ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۲۳۶۱۶ بازدید