سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ EN

شدت مصرف انرژی در ایران ۳۳ درصد کاهش یافت

رییس هیات مدیره شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از کاهش ۳۳ درصدی شدت مصرف انرژی کشورمان در سال ۲۰۱۰ نسبت به سال ۲۰۰۹ میلادی خبر داد. 
حمدالله محمد ن‍ژاد؛ رییس هیات مدیره شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب که شدت مصرف انرژی در کشور ایران در سال ۲۰۱۰  میلادی نسبت به سال قبل از آن ۳۳ درصد کاهش داشته است، گفت: این میزان کاهش در سه بخش ساختمان، حمل و نقل وهمچنین صنعت و کشاورزی و در بازه زمانی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ میلادی حاصل شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه میزان شدت مصرف انرژی در ایران نسبت به کشورهای دیگر بالاست، برای جلوگیری ازهدر رفتن ذخایر عظیم کشور، کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی ضرورتی حیاتی محسوب می شود.

مشاور وزیر نفت به حکم مقرر در بند۷ سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف اشاره و تصریح کرد: براساس این حکم، صرفه جویی در مصرف انرژی به منظور کاهش مستمر شاخص انرژی کشور یک ضرورت است و براین اساس باید میزان شدت مصرف انرژی در کشور به حداقل دو سوم میزان کنونی تا پایان برنامه پنجم توسعه و به حداقل یک دوم میزان کنونی تا پایان برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور برسد.

به گفته محمد نژاد هم اکنون میزان مصرف انرژی در بخش ساختمان و مسکن در ایران چهار برابر کشورهای اروپایی است.
وی تقویت و حمایت از شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به منظور مدیریت تقاضای انرژی را لازمه تحقق قوانین مصوب در زمینه بهینه سازی انرژی دانست.
رئیس هیات مدیره شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان اینکه اقدامات ۱۰ ساله این شرکت در ۳ بخش ساختمان و مسکن، حمل و نقل و همچنین صنعت و کشاورزی باعث کاهش شدت مصرف انرژی به میزان قابل ملاحظه ای شده است، تصریح کرد: بر اساس آمار سازمان بین المللی انرژی، شدت مصرف انرژی در ایران از ۱٫۳۵ تن معادل نفت خام به هزار دلار درسال ۲۰۰۹، به رقم ۹ دهم تن معادل نفت خام به هزار دلار در سال ۲۰۱۰ کاهش یافته است.
مشاور وزیر نفت در ادامه بر حمایت مالی مناسب و حمایت قانونی تمامی ارکان حکومتی به منظور تحقق اهداف بهینه سازی مصرف انرژی تاکید کرد.

گفتنی است: شرکت بهینه سازی مصرف انرژی یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران است که وظیفه سیاستگذاری و اجرای روش های بهینه سازی مصرف انرژی در کشور را بر عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *