سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ EN

تانکرهای حمل اسید با جداره پلی اتیلن بومی سازی

رئیس اداره مواد شیمیایی شرکت ملی حفاری ایران از طراحی و ساخت ۷ دستگاه تانکر ویژه حمل اسید با جداره پلی اتیلن PVC با مشارکت متخصصان ملی حفاری و صنعتگران داخلی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سعید نجفی از بی نیازی صنعت نفت کشور به مخازن ذخیره سازی و تانکر ویژه حمل اسید خبر داد وگفت: هم اکنون تعداد ۷ دستگاه تانکر تحویل شده است. مراحل ساخت و تغییر کاربری ۱۰ دستگاه تانکر، ۱۵ مخزن ۲۰ هزار لیتری و ۱۰ دستگاه تانکر با پوشش لاستیکی به منظور اسیدکاری چاه های نفت و گاز در دست اقدام است.

وی افزود: تمامی تجهیزات مورد نیاز واحد مخلوط مواد شیمیایی شامل تانکرهای ویژه حمل اسید، مخازن، بونکرهای حمل سیمان، میکسرها و پمپ ها با همکاری سازندگان و تولیدکنندگان داخلی و مراکز دانش بنیان در کشور بومی سازی و در حال تولید است که نسبت به نمونه های مشابه خارجی از کارایی و کیفیت بالاتری برخوردار است.

نجفی به توانمندی های شرکت ملی حفاری ایران در بخش مخلوط مواد شیمیایی اشاره کرد و گفت: این شرکت با در اختیار داشتن متخصصان مجرب و تجهیزات مناسب، بزرگترین ارائه کننده مخلوط مواد شیمیایی در کشور است و هم اکنون به ۱۰۵ دستگاه حفاری خشکی و دریایی و ۱۹ دستگاه لوله مغزی سیار در چاه های در حین حفاری و بهره برداری خدمات ارائه می دهد.

رئیس اداره ی مخلوط مواد شیمیایی یادآور شد: این واحد تمامی عملیات دریافت، ذخیره سازی، برش، اختلاط، ارسال سیمان، اسید و سیالات انگیزشی ویژه چاه های نفت و گاز را به صورت یکپارچه بر اساس درخواست شرکت های متقاضی و بر اساس محاسبات مهندسی آماده سازی و تامین می کند.

وی ادامه داد: در سه ماهه نخست سال جاری ۶۴۵ مورد عملیات در قالب یک برنامه منسجم و برنامه ریزی شده به شرکت های متقاضی ارائه و در سال گذشته نیز ۲۳۶۵ مورد عملیات سیمانکاری به دکل های حفاری در چاه های اکتشافی، توسعه ای، تعمیری و دستگاه های لوله مغزی سیار در چاه های تولیدی تامین شده است.

نجفی به شرکت های متقاضی و پروژه های حفاری اشاره کرد و گفت: هم اکنون شرکت های مناطق نفتخیز جنوب، نفت مرکزی، فلات قاره ومدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، فازهای ۱۴ ، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، پروژه علی کیش، یادآوران، آذر و آزادگان از خدمات این واحد استفاده می کنند.

رئیس اداره مخلوط شیمیایی ملی حفاری در خصوص سیمان خاص مورد نیاز چاه های نفت و گاز گفت: آماده سازی سیمان به منظور انجام عملیات سیمانکاری لوله های جداری و سایر موارد با افزایش مواد شیمیایی در این واحد صورت می پذیرد و با هماهنگی صورت گرفته با  کارخانجات داخلی تمامی سیمان های مورد نیاز صنعت نفت درکلاس J وE ، D A, مورد استفاده در چاه های نفت و گاز در داخل کشور تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در خصوص چاه های تولیدی و در حال بهره برداری توضیح داد: آماده سازی اسید، زایلین و دیگر مواد شیمیایی بر اساس برنامه چاه ها در این واحد طراحی و انجام می شود که پس از آماده سازی با ناوگان مدیریت خدمات فنی حفاری برای دستگاه های لوله مغزی سیار به منظور تزریق در چاه های بهره برداری ارسال می شود که این امر در افزایش و حفظ تولید نفت بسیار تاثیرگذار است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ تیر ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۱۵۷۷۸ بازدید