سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ EN

تولید حداقل ۴۰ هزار بشکه نفت از میدان هنگام

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به تحقق افزایش تولید میدان مشترک هنگام به ۳۰ هزار بشکه نفت در روز گفت: هدفگذاری تولید روزانه از این میدان در فاز بعدی توسعه، ۴۵ هزار بشکه است که در تلاشیم این میزان تولید نیز در سال جاری محقق شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به جزیره قشم، محمود زیرکچیان زاده در مراسم تقدیر از دست­اندرکاران طرح توسعه میدان مشترک هنگام با بیان این مطلب افزود: برداشت از میدان هنگام به جهت مشترک بودن، بیش از پیش اهمیت دارد و از این رو در تلاشیم تولید از میدان را تا پایان سال جاری به بیش از ۴۰ هزار بشکه در روز برسانیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون کار در فاز بعدی توسعه میدان هنگام کلید خورده است، تصریح کرد: به واسطه توسعه میدان هنگام، زیرساخت های فراوانی برای توسعه دیگر میادین موجود در جزیره قشم نیز فراهم شده است و چشم انداز نهایی ما، تبدیل جزیره قشم به قطب انرژی کشور است.
زیرکچیان زاده، ثبت شاخص های زمانی را از مهم ترین امتیازات این طرح توسعه عنوان کرد و گفت: در حالی که حداقل تاسیسات و امکانات لازم برای توسعه میدان در قشم فراهم نبود، به همت متخصصان ایرانی در کوتاهترین زمان ممکن، تولید از میدان مشترک هنگام به ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.
وی با اشاره به برداشت سه برابری ایران از میدان هنگام نسبت به عمانی ها، ادامه داد: در آینده ای نه چندان دور، میزان برداشت کشورمان از این میدان مشترک به چهاربرابر کشور عمان افزایش می یابد.

به گزارش NIOC، طرح افزایش توان تولید میدان مشترک هنگام، بیستم تیرماه سال جاری با حضور رییس جمهور به بهره برداری رسید و به این ترتیب، یکی دیگر از پروژه های مهرماندگار شرکت ملی نفت ایران به ثمر نشست.

گفتنی است میدان هنگام در تنگه هرمز، در بخش شرقی خلیج فارس واقع شده که حدود ۸۰ درصد آن در آب‌های ایران و باقی مانده در ناحیه دریایی عمان قرار گرفته است. از نظر جغرافیایی نسبت به جزایر خلیج‌فارس، میدان هنگام در ۴۰ کیلومتری جنوب جزیره قشم، ۳۰ کیلومتری جزیره هنگام و ۷۰ کیلومتری خط ساحلی ایران قرار دارد

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۴۹۴۵۶ بازدید