سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ EN

مهرماندگاری دیگر بر تارک نفت فلات قاره ایران ثبت شد

در جریان بیست و یکمین سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به استان هرمزگان، طرح افزایش تولید میدان مشترک هنگام به ۳۰ هزار بشکه در روز به بهره برداری رسید و به این ترتیب، یکی دیگر از پروژه مهر ماندگار صنعت نفت در شرکت نفت فلات قاره ایران به ثمر نشست. بهره برداری از این طرح افزایش تولید، نه تنها از آن جهت که نفت تولیدی از آن بسیار مرغوب است، بلکه از آن حیث حائز اهمیت است که به واسطه آن، برداشت نفت کشورمان از یکی از میادین مشترک به سه برابر کشور همسایه افزایش یافته است. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، میدان هنگام در تنگه هرمز، در بخش شرقی خلیج فارس واقع شده که حدود ۸۰ درصد آن در آب‌های ایران و باقی مانده در ناحیه دریایی عمان قرار گرفته است. این میدان در سال ۱۳۵۱ کشف شد و بعد از کشف میدان تا سال ۱۳۸۵، جمعاً سه حلقه چاه در آب‌های ایران و عمان، حفاری و وجود بیش از ۷۰۰ میلیون بشکه نفت و حدود ۲ تریلیون فوت مکعب گاز درجا در این میدان مشترک اثبات شد. به این ترتیب، شرکت نفت فلات قاره ایران طرح احداث تأسیسات لازم جهت بهره‌برداری فوری از این میدان را در دستور کار خود قرار داد و توانست با نزدیک به ۲ سال کار شبانه‌روزی و با بهره‌گیری از توان و تجربه خود، در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۹ بهره‌برداری از این میدان را با ظرفیت تولید روزانه چهار هزار بشکه نفت خام آغاز کند. این شرکت ضمن انجام مطالعات امکان‌سنجی و رعایت تمام نکات زیست محیطی، تأسیسات گسترده ای را جهت استحصال نفت اعم از حفر چاه، احداث سکو، احداث خطوط لوله دریایی و خشکی و ساخت کارخانه فرآورش در دستور کار خود قرار داد و به شاخص بی‌نظیری در توسعه یک میدان دریایی دست یافت.
سختی، بزرگی و حجم کار صورت گرفته برای استحصال میدان هنگام زمانی آشکار می‌شود که به عدم وجود هرگونه تأسیسات نفتی و زیرساخت‌های مورد نیاز توسعه میادین در جزیره قشم توجه کنیم. شرکت نفت فلات قاره ایران توانست با بهره بردن از ظرفیت ملی و داخلی در تمام مراحل طراحی، ساخت و بهره‌برداری و احداث بزرگترین خط لوله زیر بستر دریا برای اولین بار با استفاده از تکنولوژی حفاری (HDD) برای انتقال بخشی از نفت استحصالی میدان هنگام به پالایشگاه بندرعباس، توانمندی خود را بیش از پیش به اثبات برساند.
توسعه هنگام به دست متخصصان ایرانی
اگرچه در چشم‌انداز میدان هنگام بعد از راه‌اندازی تمام مراحل، برداشت روزانه ۱۶هزار بشکه نفت خام در نظر گرفته شده بود، اما با انجام پروژه افزایش ظرفیت واحد بهره‌برداری قشم، تأسیسات نفتی احداث شده در این جزیره هم اکنون برای برداشت ۳۰ هزار بشکه در روز آماده شده است. آنچه در این میان بیش از پیش، نشان دهنده اهمیت طرح است، انجام تمام مراحل کار به دست متخصصان ایرانی است. موضوعی که از سوی رییس جمهور نیز مورد اشاره قرار گرفت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمود احمدی نژاد در آیین بهره برداری از طرح افزایش توان تولید میدان هنگام با اشاره به اینکه تمام عملیات انجام شده در این میدان به دست متخصصان ایرانی صورت گرفته است، گفت: پس از حدود ۱۰۰ سال، بخش اصلی صنعت نفت به دست متخصصان ایرانی افتاده است.
وی در عین حال طرح توسعه میدان مشترک هنگام را در نوع خود، پروژه ای بسیار بزرگ با ابعاد بسیار وسیع عنوان و اذعان کرد: متخصصان ایرانی به منظور بهره‌برداری از این میدان، در دل تنگه هرمز چاه زده‌اند و تاسیسات ایجاد کرده اند تا جایی که امروز، امکان برداشت روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت از این میدان فراهم شده است.
رییس‌جمهور این نکته را نیز متذکر شد که ‌‌‌استخراج نفت از میدان هنگام تا ۴۵ هزار بشکه در روز نیز قابلیت افزایش دارد و به این ترتیب قشم در آینده ای نزدیک به یکی از جزایر بزرگ ‌نفت و گاز در کشور مبدل خواهد شد.
احمدی نژاد نگاهی نیز به سرمایه گذاری انجام شده در این طرح داشت و در این خصوص، میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای توسعه میدان نفتی هنگام را بیش از ۷۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: ظرفیت های ایجاد شده در این میدان نشان داد سرعت اجرای طرح‌ها به دست متخصصان ایرانی چندین برابر بیش از مجریان خارجی است.
به گزارش NIOC، مطالعه و تهیه طرح جامع توسعه میدان، انجام مطالعات FEED و مطالعات زیست محیطی، ساخت و نصب جکت ها و تاپ­سایدها، حفاری چاه‌های دریایی، احداث خط لوله دریایی به طول ۴۰ کیلومتر و خطوط لوله خشکی به طول حدود ۱۰۰ کیلومتر، احداث کارخانه بهره‌برداری، احداث پالایشگاه گاز، احداث ۲ مخزن ۲۵۰ هزار بشکه‌ای نفت و یک مخزن ۲۰۰۰ مترمکعبی آب شیرین از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در توسعه میدان هنگام به شمار می رود.
همچنین احداث آب شیرین‌کن به ظرفیت چهار هزار مترمکعب در روز به همراه یک مخزن پنج هزار مترمکعبی آب شیرین به همراه ۱۵ کیلومتر خط لوله پلی‌اتیلن آب‌رسانی، احداث جاده دسترسی به تأسیسات و برق‌رسانی به آنها و ساخت مجتمع مسکونی، اداری، کارگاهی و انبارها را نیز باید به این حجم از فعالیت ها اضافه کرد.
برداشت ایران از هنگام، سه برابر عمانی ها
گستره قابل توجه فعالیت های صورت گرفته در توسعه میدان نفتی هنگام، از نگاه معاون وزیر نفت نیز دور نماند؛ به طوریکه احمد قلعه بانی در مراسم بهره برداری از طرح افزایش تولید هنگام در این خصوص اظهار داشت: حفاری پنج حلقه چاه دریایی، احداث چند سکوی نفتی، احداث سیستم‌های مرتبط، ایستگاه پمپاژ نفت به پالایشگاه‌های مجاور و احداث خط لوله زیر بستر دریا از هنگام تا قشم، احداث یک واحد تصفیه و تولید آب شیرین و احداث کارگاه‌ها و کمپ‌های مربوطه بخشی از جمله طرح‌های اجرا شده در رابطه با تولید و برداشت نفت از میدان نفتی هنگام است.
وی بهره برداری از این طرح را به خصوص از آن جهت که میزان برداشت نفت کشورمان از میدان مشترک هنگام را به سه برابر کشور عمان افزایش داده است، بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: به همت متخصصان ایرانی، هم اکنون برداشت ایران از میدان به ۳۰ هزار بشکه نفت و ۱۲۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، استفاده از تکنولوژی و طراحی مناسب در این طرح را که منجر به صرفه‌جویی حدود چهار تا پنج دلاری در تولید هر بشکه نفت در مقایسه با میادین مشابه شده است، از محاسن این طرح دانست و یادآور شد: جزیره قشم با در اختیار داشتن میادین هیدروکربوری، قابلیت تبدیل شدن به یکی از قطب‌های نفت و گاز کشور را داراست.
تاکید بر مقابله با تحریم و حفظ روند توسعه
قلعه بانی پس از ارائه توضیحاتی در خصوص میدان هنگام به عنوان یکی از میادین مشترک کشور، از تعیین تکلیف وضعیت ۹۸ درصد از میادین مشترک نفتی و گازی و افزایش توان تولید نفت و گاز در کشور خبر داد و گفت: دو مشخصه اصلی فعالیت‌های وزارت نفت از سال ۸۸ تاکنون، مقابله با انواع تحریم‌ها و محدویت‌های بین‌المللی و تلاش بر حفظ روند توسعه بوده است.
وی با بیان اینکه این مشخصه ها باعث شد در مدت زمان یاد شده میزان سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز کشور افزایش یابد، خاطرنشان کرد: در این مدت، ناوگان حفاری نیز گسترش قابل توجهی یافته است؛ به طوریکه امروز۱۴۷ دستگاه حفاری خشکی و ۳۱ دستگاه حفاری دریایی در اختیار داریم و از نظر برخورداری از ذخایر نفت، در رتبه سوم کشورهای جهان قرار گرفته ایم.
در این مراسم، ابراهیم عزیزی؛ استاندار هرمزگان نیز بهره برداری از طرح افزایش توان تولید میدان مشترک هنگام را در قالب یکی از طرح های مهر ماندگار، قابل تقدیر خواند.
ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه میادین قشم
گزارش NIOC حاکیست: در نتیجه توسعه میدان نفتی هنگام، علاوه بر تولید سبک‌ترین و باکیفیت‌ترین نفت کشور، زیرساخت‌های مورد نیاز جهت توسعه میادین تفتان، توسن و هرمزها نیز در منطقه قشم فراهم شده است؛ بی شک این امر از مهم ترین امتیازات توسعه میدان هنگام به شمار می رود.
بر اساس این گزارش، تولید ۳۰ هزار بشکه نفت و ۱۲۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز، فعالیت های توسعه میدان اعم از مطالعه، طراحی، ساخت و نصب تجهیزات و اجرای خطوط لوله خشکی و دریایی، جاکت چاه‌ها و … توسط پیمانکاران ایرانی، انجام طرح در کمتر از ۱۸ ماه که از نظر شاخص زمانی جزء طرح‌های بی‌سابقه دریایی کشور است، تولید سبک‌ترین و بهترین نفت صادراتی ایران با درجه API حدود ۴۶ و تأمین بخشی از نفت موردنیاز پالایشگاه بندرعباس توسط میدان هنگام از دیگر امتیازات این طرح توسعه است.
بر اساس این گزارش، بیستم تیرماه، همزمان با بیست و یکمین سفر رییس جمهوری به استان هرمزگان، چهار طرح بزرگ ملی به بهره برداری رسید که بهره برداری از طرح افزایش توان تولید میدان مشترک هنگام به ۳۰ هزار بشکه در روز از جمله این طرح ها بود. در آیین بهره برداری از این طرح، مراسمی نیز با حضور محمود زیرکچیان زاده؛ مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران برگزار و طی آن از دست اندرکاران این طرح تقدیر و تشکر شد.
گفتنی است جزیره قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس است که با توجه به داشتن میادین هیدروکربوری، موقعیت استراتژیک تنگه هرمز، هم مرز بودن با کشور عمان و برخورداری از زیرساخت‌ها و مناظر زیبا، دارای موقعیت مناسبی جهت تبدیل شدن به یک منطقه آزاد انرژی در خلیج فارس است و بر همین اساس، شرکت نفت فلات قاره ایران این جزیره را به عنوان ششمین منطقه عملیاتی خود انتخاب کرده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۴۷۵۶۰ بازدید