سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ EN

سهم ۷۰ درصدی صنعت نفت سرمایه های خارجی

صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع معدنی در مجموع ۷۶ درصد از سرمایه های خارجی جذب شده در کشور را طی سال ۲۰۱۲ به خود اختصاص دادند که در این میان، سهم صنعت نفت بیش از ۷۰ درصد بوده است. 
بهروز علیشیری؛ معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب افزود: نقش صنعت نفت در جذب سرمایه های خارجی بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه این صنعت پیشتاز در اقتصاد کشور است.
وی با بیان اینکه صنایع پیشتاز در اقتصاد هر کشور می توانند به عنوان موتور محرک برای سایر بخش ها عمل کنند، اظهار داشت: در این میان می توان با بهره برداری درست از بسترهای موجود در صنعت نفت، زمینه را برای رشد سایر بخش های اقتصادی فراهم ساخت.
علیشیری اهمیت زنجیره ارزش را در صنعت نفت مورد تاکید قرار داد و گفت: زنجیره های ارزش جهانی، مجموعه‌ عملیاتی است که به صورت سلسله وار در مسیر ساخت و تولید محصول نهایی انجام می گیرد و به خلق ارزش منجر می شود که عملیاتی کردن این زنجیره در صنعت نفت، می تواند به رشد بیش از پیش این صنعت منجر شود.


رشد ۱۴۲ درصدی جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور

علیشیری همچنین در مراسم اعلام و انتشار رسمی گزارش جهانی سرمایه گذاری سال ۲۰۱۲ که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، اظهار داشت: طی سال گذشته میلادی به دلیل ضعف در ساختارهای مالی جهانی، رشد ضعیف سرمایه گذاری خارجی در کشورهای توسعه یافته و اثر مخرب بی ثباتی سیاست های کلی بر اعتماد‌ سرمایه‌گذاران، غالب کشورهای جهان با روند کاهشی در میزان جذب سرمایه گذاری های خارجی روبرو بودند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ایران یکی از ۶ کشور جهان بود که طی سال های اخیر رشد مستمر در افزایش میزان ورودی سرمایه خارجی داشته است، افزود: باوجود شرایط ویژه حاکم بر روابط اقتصادی و بین المللی کشور، ایران با ورود سرمایه گذاری خارجی به میزان چهار میلیارد و۸۷۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲، توانست رشد ۱۴۲ درصدی جذب سرمایه گذاری خارجی را نسبت به سال پایه ۲۰۰۷ محقق کند؛ این در حالی است که در این مدت هیچکدام از کشورهای خاورمیانه دارای نرخ رشد مثبت مستمر نبوده اند و بعضی با نوسان شدید و گاهی منفی در جذب سرمایه گذاری خارجی مواجه بوده اند.
ارتقای دو پله ای رتبه ایران در خاورمیانه
علیشیری ضمن اعلام کسب جایگاه چهارم ایران در منطقه خاورمیانه از نظر حجم سرمایه گذاری خارجی ورودی و ارتقای دوپله ای رتبه کشورمان در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه نسبت به سال ۲۰۰۷ اظهار داشت: دستیابی به این موفقیت در حالیست که غالب کشورهای منطقه و برخی همسایگان ایران، رشد منفی را نسبت به سال قبل تجربه کردند.
وی با بیان اینکه حجم جریان ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در جهان در سال ۲۰۱۲ معادل ۱٫۳۵ تریلیون دلار بوده است، گفت: این رقم نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد کاهش یافته است.
گفتنی است مراسم اعلام سرمایه گذاری خارجی جهانی سال ۲۰۱۳، روز گذشته به میزبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی و با حضور محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رییس جمهور، سید شمس الدین حسینی؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی، بهروز علیشیری؛ رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، استانداران، روسای سازمان های امور اقتصادی و دارایی استان ها، نمایندگان مجلس، اعضای هیات سرمایه گذاری خارجی، سفیران، مدیران عامل شرکت های سرمایه گذاری خارجی، نمایندگان اتاق های بازرگانی و تعاون و جمع کثیری از کارگزاران اقتصادی کشور برگزار شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *