سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ EN

ترموکوپل های‌ ساخت داخل بر روی توربین‌های گازی

برای نخستین بار در کشور، ترموکوپل های ساخت داخل روی توربین‌های راستون TA 1750 شرکت نفت فلات قاره ایران در منطقه لاوان نصب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با هدف کاهش وابستگی و خودکفایی در ساخت تجهیزات صنعت نفت، ترموکوپل توربین‌های گازی پس از ١٨ ماه تحقیق و بررسی این محصول از سوی متخصصان ایرانی و انجام موفقیت‌آمیز آزمایش‌های مربوطه که همگی در داخل کشور و تحت نظارت موسسات معتبر مورد تایید شرکت ملی نفت ایران انجام شد، به تولید صنعتی رسید.

بر اساس این گزارش، ترموکوپل توربین‌های گازی ساخت داخل، اولین بار روی توربین های راستونTA 1750 شرکت نفت فلات قاره ایران در منطقه لاوان نصب شده و کارکرد آن مورد تایید مهندسان این منطقه قرار گرفته است .

هم اکنون با توجه به کسب دانش و فناوری ساخت این محصول، بیش از ١٠ نوع ترموکوپل توربین‌های گازی مختلف از سوی کارشناسان مربوطه طراحی، تولید و در پروژه‌های مختلف نصب شده است که همگی مورد تایید بهره‌برداران صنعت نفت و گاز کشور قرار دارد.

این گزارش حاکی است: با توجه به بررسی میدانی بر روی تجهیزات دوار موجود در کشور مشخص شده است این نوع ترموکوپل که یکی از پرمصرف‌ترین قطعات در زمینه حسگرهای حرارتی است، سالانه بیش از پنج میلیون دلار برای کشور هزینه  دارد و با خودکفایی در ساخت این محصول، صرفه‌جویی ارزی مطلوبی حاصل خواهد شد.

ترسیم نقشه راه برای تامین تجهیزات از محل تولیدات ساخت داخل
 
مدیر تدارکات شرکت نفت فلات قاره ایران در این زمینه، به افزایش سهم کالاهای ساخت داخل در مصارف این شرکت اشاره کرد و گفت: بسیاری از قطعات مورد نیاز که در گذشته از خارج از کشور وارد می شد، امروز به دست متخصصان داخلی ساخته می شود.
محسن نجف زاده در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران افزود: به مدد تحریم ها، فرصت مناسبی برای افزایش تمایل به رویکرد ساخت داخل در تجهیزات صنعت نفت به وجود آمد و خوشبختانه بسیاری از این قطعات داخلی، از هر لحاظ مورد تایید کارشناسان قرار دارند.
وی به بومی سازی ساخت تجهیزات دیگری نظیر پمپ های شناور نفت (ESP) با حمایت شرکت نفت فلات قاره ایران اشاره کرد و اظهار داشت: در صدد ترسیم نقشه راهی مطمئن برای بهره مندی هرچه بیشتر از قطعات و تجهیزات ساخت داخل هستیم.
نجف زاده، اشاره ای نیز به امضای قرارداد تامین تجهیزات نفتی و شیرهای سرچاهی در نمایشگاه هجدهم صنعت نفت داشت و در این زمینه گفت: در جریان نمایشگاه امسال، برای تامین شیرهای سرچاهی در شرکت نفت فلات قاره ایران با سه شرکت داخلی قرارداد بستیم و برآنیم سهم تجهیزات و قطعات داخلی را از تجهیزات مورد استفاده این شرکت، بیش از پیش افزایش دهیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *