سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ EN

دستگاه افرون ساز در پژوهشگاه صنعت نفت

افرون های گازی که یکی از تکنولوژی های جدید و به روز دنیا در عملیات سیال حفاری چاه های نفت و گاز محسوب می شود، توسط دستگاه ساخته شده در پژوهشگاه صنعت نفت تولید شد.

محمد سلیمانی؛ رئیس طرح های پژوهش و فناوری حفاری پژوهشکده مهندسی نفت پردیس پژوهش و توسعه صنایع بالادستی نفت پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار NIOC با اعلام این خبر گفت: دستگاه افرون‏ساز در واقع تولید افرون گازی را که یکی از سیالات نسل جدید در حفاری مخازن خاص، به شمار می رود ممکن می کند.
وی با اعلام اینکه با ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه افرون ساز،به زودی بومی سازی این دانش در کشور انجام می شود، تصریح کرد: افرون تولید شده توسط دستگاه افرون ساز در واقع میکرو حباب های بسیار ریزی است که می توان از آنها در حفاری چاه های مخازن کم فشار و یا مخازنی که دارای هرز روی زیادی هستند استفاده کرد.
سلیمانی  با بیان اینکه قدمت استفاده از افرون ها ی گازی در حفاری سیال چاه ها در دنیا کمتر از یک دهه است، گفت: اکنون کشورهای بسیار معدودی دارای تکنولوژی استفاده از افرون های گازی هستند و می توانند از این ماده سیال در حفاری استفاده کنند.
وی هدف از ساخت دستگاه افزون ساز را حفظ و صیانت از شرایط سازندهای تولیدی مخزن و مقابله با مشکلات هرزروی سیالات حفاری در مخازن کم فشار، عنوان کرد.
سلیمانی توانایی دستگاه آزمایشگاهی افزون ساز بومی را درانسداد حفرات، کنترل هرزروی به درون سازند، کاهش گرانروی با افزایش نرخ برشی و برعکس، کاهش خوردگی در چاه و دارا بودن قدرت تقلیل آسیب‏دیدگی سازند را از جمله ویژگی های این دستگاه برشمرد.
به گفته سلیمانی، پژوهشگاه صنعت نفت با بررسی فناوری‏های نوین سیالات حفاری چاه‏ها (به ‏ویژه در مخازن مشکل‏دار) بومی سازی تکنولوژی دستگاه آزمایشگاهی افرون ساز را یکی از اولویت های خود قرار داده است.
وی با بیان اینکه فرآیند ساخت دستگاه افرون سازحدود سه ماه به طول انجامیده است، گفت: این دستگاه متناسب با شرایط مخازن کشور ساخته شده و کمترین آسیب را نسبت به سایر سیال ها به سازند وارد می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *