سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ EN

وزیر نفت کویت استعفا داد

وزیر نفت کویت که به دلیل پرداخت خسارت ۲٫۲ میلیارد دلاری به یک شرکت آمریکایی، از سوی نمایندگان پارلمان کویت جهت پاسخگویی در این زمینه تحت فشار بود استعفا داد. 

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، هانی حسین؛ وزیر نفت کویت که به دلیل پرداخت خسارت ۲٫۲ میلیارد دلاری به شرکت مواد شیمیایی داو امریکا (US Dow Chemical) از سوی نمایندگان پارلمان این کشور برای پاسخگویی تحت فشار بود، استعفا داد.

وی در زمان استعفای خود گفته است: وزیر نفت جدید باید از قدرت سیاسی خود برای اجرای طرح های تحول صنعت که من هفته پیش معرفی کردم، استفاده کند.
حسین با بیان اینکه با هیچ استانداردی مشکل ندارد و همه وظایف خود را به خوبی انجام داده است، تصریح کرده است: امیدوارم که صنعت نفت از بحران نجات یابد.
به نوشته روزنامه الکابس چاپ کویت، هنوز استعفای رسمی وی از طریق مقامات تائید نشده است.
این گزارش حاکیست: در یک اقدام بی سابقه، حسین طی هفته پیش، تغییرات عظیم سازمانی در صنعت نفت کویت ایجاد کرد و تعدادی از مدیران راهبردی شرکت نفت کویت، کویت پترولیوم و روسای همه هشت زیر مجموعه شرکت نفت این کشور را تغییر داد.
حسین که یکی از مدیران با سابقه شرکت ملی نفت کویت است، به مدت ۱۵ ماه وزیر نفت بوده است.
بر اساس این گزارش، پس از انتخابات مجلس در ماه دسامبر (آذر – دی)، حسین شدیدا هدف انتقاد اعضای مجلس این کشور به خاطر پاره ای از تخلفات قرار گرفت.
در ماه فوریه (بهمن – اسفند) یک وکیل مسئول رسیدگی به پرونده وی شد، اما مجلس توافق کرد که تا دور بعدی مجلس در ماه اکتبر (مهر – آبان) این جریان به تعویق بیفتد.
دو هفته پیش، حسین بار دیگر به خاطر پرداخت جریمه ۲٫۲ میلیارد دلاری به شرکت آمریکایی از طرف استان نفتخیز گلف مورد بازخواست قرار گرفت که این جریمه بابت لغو قرارداد ۱۷٫۴ میلیارد دلاری با این شرکت آمریکایی، از طرف اتاق بازرگانی بین المللی به عنوان میانجی این مجادله تعیین شده بود.
پرداخت جریمه سبب تشنج سیاسی در مجلس شد و برخی نمایندگان نیز خواستار محاکمه وزیر نفت شدند؛ اما دولت جلسه مجلس را ۲ روز مسکوت گذاشت و از نمایندگان خواست درخواست خود را پس بگیرند.
به نوشته الکابس، حسین قرار بود امروز، سه شنبه، در مجلس حاضر شود و به سوالات پاسخ دهد که وی با استعفای خود از جواب به سوالات فرار کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۳۹۳۶۸ بازدید