سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ EN

ظرفیت تولید روزانه گاز در زاگرس جنوبی ۱۵ میلیون …

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اظهار داشت: با به تولید رسیدن میادین گازی دی و سپیدزاخور، بیش از ۱۵ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید روزانه گاز در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی افزوده خواهد شد.
مهدی فکور در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: هم اکنون کارهای لازم برای توسعه میدان دی با جدیت در دست انجام است و مقدمات توسعه میدان سپیدزاخور نیز فراهم شده است.
وی با بیان اینکه توسعه میدان دی از اولویت بیشتری برای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برخوردار است، توضیح داد: گاز میادین آغاز و دالان در طول سال برای تزریق به میادین نفتی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در زمستان به دلیل افزایش مصرف گاز در کشور، کمتر از گاز شیرین دالان برای تزریق استفاده می شود.
فکور متذکر شد: به این ترتیب در صورتی که میدان دی به تولید برسد و در صورت توسعه واحد فرآورشی فراشبند، می توان از گاز شیرین میدان دی به عنوان جایگزین گاز دالان استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: در طرح توسعه میادین دی و سپیدزاخور، احداث تاسیسات سرچاهی و خطوط لوله جریانی و پروژه های مشترک ۲ میدان، بازرسی، تحصیل اراضی، اخذ مجوزها، فضای سبز، تکمیل مطالعات مخزن، توسعه واحد فراورشی فراشبند، احداث مراکز جمع آوری و تفکیک و خطوط لوله انتقال و پروژه های حفاری ۱۳ حلقه چاه در برنامه کاری این شرکت است.
روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز در خصوص پالایشگاه فراشبند، طی گزارشی اذعان داشته است: توسعه پالایشگاه فراشبند به منظور ایجاد ظرفیت فراورش گاز به میزان ۲۱ میلیون مترمکعب در روز در دست اقدام است.
بر اساس این گزارش، توسعه تاسیسات پالایشگاه فراشبند شامل واحد فراورش، احداث مراکز جمع آوری و تفکیک و خطوط لوله انتقال است و در توسعه میادین دی و سپیدزاخور نیز استخراج، جمع آوری، جداسازی و انتقال گاز و مایعات تولید شده به میزان ۱۵٫۱ میلیون مترمکعب گاز و ۱۰ هزار بشکه میعانات گازی در دستور کار قرار دارد.
در این گزارش ابراز امیدواری شده است، هدف تولید از میادین گازی دی و سپیدزاخور در مهرماه امسال تحقق یابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۰۳۳۷۰ بازدید