سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ EN

بهینه سازی مصرف انرژی؛ رمز عبور از تحریم ها است

اول خرداد ماه مصادف با روز ملی بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف است و این موضوعی است که مقام معظم رهبری در سیاست های برنامه پنجم ابلاغ و بر آن تاکید کرده اند. ایشان فرموده اند که باید یک سوم رشد اقتصادی از محل بهره وری ایجاد شود و همین رهنمون، چراغ راه شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و دیگر دست اندرکاران تولید انرژی در کشور، به ویژه صنعت نفت شده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رشد سریع جمعیت و وابستگی روزافزون انسان به منابع انرژی و ادامه روند کنونی افزایش مصرف منابع هیدروکربوری، ضرورت بهره وری و بهینه سازی مصرف را بیش از گذشته نمایان کرده است.
در حال حاضر، در برخی کشورهای توسعه یافته با وجود محدودیت منابع، سرمایه گذاری های فراوانی در راه بهبود بهره وری در سطح ملی، منطقه ای، بخشی، سازمان ها، مؤسسه ها و حتی افراد انجام می گیرد. آنان پیشرفت روزافزون خود را مرهون توجه به اصل بهره وری می دانند.
حفظ منابع انرژی از جمله موضوعاتی است که تمامی کشورها و به ویژه کشورهای صاحب ذخایر بزرگ انرژی (که اقتصاد آنها نیز عموماً مبتنی بر صادرات همین منابع می باشد) را طی دو دهه گذشته به سیاستگذاری های مناسب در این راستا واداشته است.
بهره وری در واقع بیشترین استفاده از کمترین امکانات و منابع در راه رسیدن به رشد و شکوفایی همه جانبه در کشور است و با اتخاذ روش های نوین افزایش بهره وری و بهینه سازی مصرف که رونق اقتصادی، اجتماعی را در پی دارد، می توان بر تحریم های بین المللی غلبه کرد و با افتخار در صحنه جهانی رقابت ایستاد.
صنعت نفت به منظور صیانت از منابع انرژی و حفظ محیط زیست و علم بر اینکه توجه به چگونگی مصرف انرژی می تواند مهمترین تحول را در ساختار اقتصادی کشورایجاد کند، اقدامات متعددی را در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی انجام داده است.

این اقدامات از این تفکر بنیادین در صنعت نفت ناشی می شود که  دستاوردهایی از جمله رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص ملی همراه با کاهش هزینه های جاری تنها از گذرگاه مصرف درست و اصولی انرژی قابل تحقق است.

شرکت ملی نفت ایران نیز در مسیر تحقق این هدف، روش های علمی بهینه سازی و صرفه جویی انرژی در سازمان را سر لوحه طرح های خود در حوزه تولید و بهره برداری از میادین نفت وگاز قرار داده است.

ممیزی انرژی، مدیریت در تحلیل و انتخاب تجهیزات بهینه و کم مصرف مناسب با در نظر گرفتن شرایط فنی طرح ها و پروژه های آتی، مدیریت تغیرات فیزیکی و آموزش افراد از جمله راهکارهای افزایش بهره وری و بهینه سازی مصرف است که شرکت ملی نفت ایران از طریق یکی از شرکت های تابعه خود یعنی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، اعمال می کند.
وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای سیاست‌های استراتژیک کشور در بخش انرژی و بر اساس ماده ۱۲۱ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به منظور اعمال صرفه جویی و منطقی کردن مصرف انرژی، حفاظت از محیط زیست، همچنین اجرای اقدامات مرتبط با بهره‌برداری کارآمد و بهینه از انواع حامل‌های انرژی، در سال ۱۳۷۹ اقدام به تاسیس “شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت” کرد.
بطور کلی فعالیت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت بر مطالعه و بررسی، بسترسازی و انجام اقدامات لازم برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در تمامی فعالیت‌ها و اموری که در فرآیند تولید سوخت یا مصرف آن، وجود دارد، متمرکز شده است. در این راستا وظیفه تهیه و تدوین معیارها و استانداردهای ساخت تجهیزات، فرآیندها، سیستم ها و وسائل و تجهیزات مصرف کننده انرژی نیز بعهده این شرکت است.
با تاسیس شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، فعالیت‌های مدیریت و استاندارد سازی مصرف انرژی در بخش‌های مختلف مصرف‌کننده انرژی از جمله صنعت، شتاب بیشتری گرفته و وارد مرحله‌ی تازه‌ای شد.
براساس سیاست‌ها و برنامه‌های بخش صنعت به منظور دستیابی به اهداف بهینه سازی مصرف انرژی در کشور تدوین استانداردها و معیارهای مصرف انرژی، ممیزی انرژی به‌منظور شناسایی پتانسیل‌های صرفه‌جویی و راهکارهای اجرایی آن در واحد‌های صنعتی، حمایت مالی و کمک به اجرای طرح‌های صرفه‌جویی و افزایش بازده انرژی در صنایع و مساعدت در تدوین قوانین و مقررات مصرف منطقی حامل‌های انرژی هیدرو کربنی و تجدید پذیر در صدر اقدامات این شرکت برای افزایش بهروری و بهینه سازی مصرف قرار گرفت.
مساعدت در تدوین قوانین و مقررات نحوه استفاده از حامل های انرژی با هدف مراعات استاندارد‌ها، مساعدت در تدوین قوانین و مقررات مدیریت مصرف انرژی و همچنین مقررات حمایت از شرکت‌های خدمات انرژی (ESCOs) ، به همراه آموزش نیروی انسانی به‌ منظور ایجاد تشکیلات مناسب مدیریت انرژی در صنایع از دیگر اقدامات بهینه سازی مصرف سوخت در راستای تحقق وظایف تعریف شده برای این شرکت به شمار می رود.
همچنین اعمال مدیریت انرژی به ‌منظور کنترل دائمی و پایدار مصرف انرژی در واحدهای صنعتی، ایجاد سیستم اطلاع‌رسانی و بانک اطلاعات انرژی در صنعت، توسعه فن‌آوری‌های صرفه‌جویی انرژی و تبلیغ و ترویج به‌منظور گسترش فرهنگ بهینه‌سازی مصرف سوخت در صنعت از دیگر اقدامات صورت گرفته برای بهره وری و بهینه سازی مصرف در مجموعه شرکت ملی نفت ایران است.
همزمان با این اقدامات، حساسیت صاحبان صنایع به چگونگی مصرف انرژی نیز این امید را تقویت می‌کند که در آینده‌ای نزدیک، مدیریت مصرف انرژی در صنایع کشور، جایگاه اصلی خود را بیابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۰۸:۴۲۴۵۴ بازدید