سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ EN

بهره مندی از بالاترین ذخایر انرژی

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در دیدار با رییس کل بانک توسعه اسلامی اظهار داشت: ایران با دارا بودن ذخایر معدنی غنی و پر ارزش نفت و گاز، بالاترین ذخایر انرژی در جهان را داراست و از این نظر مستعد سرمایه گذاری است. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سیدشمس الدین حسینی در دیدار با احمد محمدعلی؛ رییس کل بانک توسعه اسلامی بر نهایی کردن برنامه همکاری بین کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی (MCPS) تأکید کرد و پیشنهاد داد سرمایه بانک توسعه اسلامی برای بار پنجم افزایش یابد.
حسینی در این دیدار با اشاره به ذخایر معدنی غنی و پرارزش نفت و گاز، ذخایر فلزات اساسی و نظایر آن، ایران را مستعد جذب سرمایه گذاری های خارجی عنوان کرد و گفت: بر اساس گزارش سال ۲۰۱۳ آنکتاد، در سال ۲۰۱۲ حدود ۴٫۹ میلیارد دلار سرمایه خارجی در شرکت جذب شده که نسبت به سال قبل از آن ۱۷ در صد رشد داشته است.
وی موضوع تامین مالی مشترک و سندیکایی را در اولویت همکاری های بانک توسعه اسلامی با تمام کشورهای عضو مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: در این راستا صندوق توسعه ملی با دارا بودن منابعی بیش از ۵۰ میلیارد دلار، آمادگی همکاری با بانک توسعه اسلامی را دارد.
تراز تجاری انرژی در ایران متحول شده است
به گفته حسینی، تراز تجاری انرژی ایران در بخش های فراورده‌های نفتی، برق و گاز متحول شده و ایران علاوه بر صادرات نفت خام، به صادر کننده خالص موارد فوق تبدیل شده است که در این میان، کاهش نرخ رشد مصرف کل انرژی، پایین آمدن مصرف مطلق خانوارها و افزایش سهم تولید از مصرف انرژی از نتایج این سیاست ها بوده است.
وی به ارائه گزارشی از اوضاع اقتصادی کشورمان پرداخت و گفت: ظرفیت‌های کم نظیر ایران از منظر جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین نیروی انسانی بالقوه تا جایی است که کشورمان با بیش از ۷۵ میلیون نفر جمعیت و با تولید ناخالص داخلی بیش از هزار میلیارد دلار بر حسب معیار برابری قدرت خرید (PPP)، رتبه هفدهم اقتصاد جهان را در اختیار گرفته است.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: پیشرفت‌های علمی ایران در علوم نوین که پایه اصلی خلق ثروت در اقتصاد نوین است، مزیت‌های فوق را رقابتی‌تر ساخته و به دلیل توانمندی‌های فوق، در گزارشات رسمی نهادهای بین‌المللی از ایران به عنوان قطب علمی و قطب اقتصادی در منطقه یاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: ممنوعیت‌ها برای حضور بخش‌های غیردولتی اعم از خصوصی و تعاونی، در حوزه‌های مختلف اقتصادی بر طرف شده است و سرمایه گذاران داخلی و خارجی می‌توانند در بخش‌های مختلف سرمایه گذاری کنند.
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، رییس بانک توسعه اسلامی نیز در این دیدار از همکاری همه جانبه بانک توسعه اسلامی با کشورمان خبر داد و از ایران به دلیل حمایت دائمی از این بانک قدردانی کرد.
گفتنی است: در سی‌وهشتمین اجلاس شورای مدیران بانک توسعه اسلامی که از صبح امروز در دوشنبه؛ پایتخت تاجیکستان آغاز به کار کرده است، هیئت‌هایی از ۵۳ کشور جهان حضور یافته اند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۰۸:۴۱۳۳۰ بازدید