سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ EN

بزرگترین جکت میدان مشترک پارس جنوبی نصب شد

آخرین جکت سکوهای تولیدی طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی که بزرگترین جکت میدان مشترک پارس جنوبی محسوب می شود، در موقعیت عملیاتی این فاز در آب‌های مشترک ایران و قطر در خلیج فارس نصب شد. 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: این سازه بزرگ دریایی پس از انتقال از یارد تاسیسات دریایی خرمشهر در موقعیت تعریف شده و در عمق ۷۲ متری نصب شد.

حمیدرضا مسعودی افزود: این جکت از نوع ۶ پایه، به ارتفاع ۸۱ متر و با وزن تقریبی ۳۲۰۰ تن (با احتساب وزن شمع‌های آن) با بالاترین استانداردهای رایج صنعت نفت و گاز و توسط نیروی‌های متخصص و توانمند داخلی طراحی و ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه در فاز ۱۹ پارس جنوبی چهار سکوی اصلی و اقماری برای تولید ۵۶٫۵میلیون متر مکعب گاز پیش بینی شده است، افزود: با نصب جکت سکویB ، مقدمات ورود سومین دکل حفاری در فاز ۱۹ نیز فراهم شده و حفاری چاه‌های تولیدی این فاز مرزی با شتاب بیشتری پیگیری میشود.

وی گفت: دکل نخست فاز ۱۹ پارس جنوبی هم اکنون در حال انجام عملیات حفاری چاه‌های توصیفی و تولیدی است و دکل دوم نیز در موقعیت سکوی ۱۹A مستقر است. وی اضافه کرد: این دکل به زودی برای انجام عملیات حفاری ۵ حلقه چاه به کار گرفته می شود.

بنابراین گزارش، در طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی حفاری ۱۵ حلقه چاه گازی پیش بینی شده است که با احتساب اختصاص بخش دوم سکوی فاز یک در مجاورت این فاز تعداد چاه‌های این طرح به ۲۱ حلقه می رسد.

با توجه به موقعیت مرزی فاز ۱۹ و استقرار آن در بخش پر فشار میدان مشترک پارس جنوبی، این فاز که در زمره فازهای دارای ۴ سکو قرار گرفته، قادر است با در اختیار داشتن تنها ۲۱ چاه عملیاتی، تولیدی معادل با دو فاز استاندارد پارس جنوبی با ۴۴ حلقه چاه گازی را داشته باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۴۳۴۴۹ بازدید