- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - http://pedec.ir -

سومین جلسه «مدیریت مشترک» طرح توسعه میدان نفتی آذر برگزار شد

    سومین جلسه کمیته مدیریت مشترک(JMC) طرح توسعه میدان نفتی آذر از طرح های در دست اجرای شرکت مهندسی و توسعه نفت با حضور اعضای JMC کارفرما و پیمانکار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، محورهای جلسه به شرح ذیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت:

–         گزارش آخرین وضعیت پیشرفت پروژه

–         برنامه و بودجه سال ۲۰۱۳ میلادی

–         واگذاری انجام مطالعات مخزن به صورتCIHS

–         واگذاری قرارداد ناظران فنی سایت حفاری (Technical Site Supervision) به صورتCIHS

–         تعیین ترکیب اعضای کمیته های فرعی مشترک انتقال تکنولوژی (JTOTS) و کمیته فرعی مشترک فنی(JTSC)

بنا بر این گزارش در حاشیه ی برگزاری این جلسه، مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر توضیح داد: قرارداد توسعه این میدان در تاریخ ۱۳۹۰/۹/۱۹ بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و کنسرسیومی متشکل از شرکت O1 و صندوق بازنشستگی نفت به صورت بیع متقابل منعقد شد.

مهندس حمید کریمی با اشاره به مشترک بودن میدان با کشور همسایه (عراق) اظهار داشت: با حفاری ۱۹ حلقه چاه از این میدان ظرف مدت ۵۵ ماه ۶۵ هزار بشکه نفت تولید می شود که نفت و گاز استحصالی از این میدان توسط دو خط لوله به واحد بهره برداری دهلران در فاصله ی ۱۳۰ کیلومتری منتقل خواهد شد.

وی گفت: در مرحله اول تولید زودهنگام ظرف مدت ۳۶ ماه ۳۰ هزار بشکه نفت و در توسعه کامل میدان تا سقف ۶۵ هزار بشکه نفت در روز خواهد رسید.

مجری طرح آذر اظهار داشت: نفت درجای میدان آذر ۲٫۵ میلیارد بشکه نفت با API 32 می باشد.

کریمی گفت: در حال حاضر ۲ دستگاه دکل حفاری در منطقه مستقر شده که یکی از آنها حدود ۱۲۰۰ متر حفاری انجام داده است.

مهندس حمید کریمی توضیح داد: عملیات زیرساختی از قبیل احداث جاده اصلی، جاده های دسترسی و سلر و محل استقرار دکل صورت گرفته و با عنایت به آلوده بودن منطقه به مین در دوران ۸ سال دفاع مقدس پاکسازی و آمایش انجام شده ، همچنین اقدامات لازم برای استقرار و خریداری دکل مخابراتی جهت پوشش مخابراتی و تلفن همراه صورت گرفته است.

وی افزود: با اداره برق منطقه غرب برای تأمین ۲۷ مگاوات، قراردادی جهت توسعه میدان منعقد شده و تا کنون حدود ۷۰ درصد تکمیل شده است.

در پایان مهندس کریمی گفت: توسعه میدان آذر با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری با استفاده از توان داخلی انجام می شود و اظهار امیدواری کرد که پیمانکار در جهت تأمین کالاهای مورد نیاز و تأمین بودجه در زمان مقرر نهایت مساعی را به عمل آورد.

گفتنی است: میدان نفتی آذر در بلوک اناران در دماغه کوه های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق در قسمت جنوب غربی ایلام بین دو شهر مهران و دهلران واقع شده است.

[1] [2] [3] [4]