سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ EN
با اجراي عمليات توسعه ميادين نفتي آذر و چنگوله محقق خواهد شد :

رونق اقتصادی در استان ایلام

انتظار می رود با افزایش پیشرفت فیزیکی در اجرای طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله، علاوه بر نیروهای بومی که تا کنون مشغول به کار شده اند، امکان ایجاد بیش از ۲ هزار فرصت شغلی دیگر در استان ایلام فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، حمید کریمی مشاور مدیر عامل و مجری طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله با بیان این  مطلب گفت: پیش بینی می شود با سرمایه گذاری حدود ۵/۱ میلیارد دلار هزینه انجام این طرح طی ۵ سال آینده،شاهد دگرگونی اقتصادی و اجتماعی استان ایلام به ویژه شهرهای ایلام و مهران باشیم.

مهندس کریمی با اشاره بر لزوم توجه ویژه به مناطق آسیب دیده از جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه کشورمان خاطرنشان کرد: استان ایلام و به ویژه شهر مهران یکی از مناطق محروم کشور است که هنوز زخم ها و مصایب فراوان ناشی از بروز جنگ تحمیلی ۸ ساله، از زندگی مردم صبور آن به طور کامل رخت برنبسته و التیام نیافته است. از این رو بذل توجه مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی برای ایجاد فضای کسب و کار و ایجاد رونق اقتصادی منطقه ضروری می نماید.

وی افزود: امروزه پس از پاکسازی منطقه از مین و مواد منفجره عمل نکرده، مردم شریف منطقه شاهد فعالیت امیدبخش ماشین آلات جاده سازی و ساخت محوطه های چاه های نفتی (سلرها) توسط پیمانکاران ایرانی، هستند.

مجری طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله با اشاره به این موضوع که فعالیت های جاری برای آماده سازی مقدمات طرح توسعه دو میدان نفتی آذر و چنگوله صورت پذیرفته گفت: فعالیت های عملیاتی مذکور در بلوک اناران با مدیریت متخصصان ایرانی و با هدایت و کارفرمایی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)، به منظور رسیدن به تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام از میدان آذر و تولید اولیه ۱۰ هزار بشکه نفت از میدان چنگوله صورت گرفته است که متعاقب ارزیابی پتانسیل میدان چنگوله در طول دوره تولید زودهنگام، تولید نهایی این میدان در قالب توسعه جامع حدود ۶۵٫۰۰۰ بشکه نفت مشخص خواهد شد.

حمید کریمی در مورد پیشینه این طرح نیز گفت: توسعه این میادین از مرداد ماه سال ۱۳۸۷ با استفاده از منابع داخلی و اعتماد و حمایت های بی دریغ مسئولان ارشد وزارت نفت و شرکت متن در پرتو احساس خودباوری و تکیه بر توان داخلی آغاز شده است.

مجری طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله در مورد موقعیت جغرافیایی طرح یادآور شد: بلوک اناران در دماغه کوه های زاگرس در امتداد مرز ایران و عراق و در قسمت جنوب غربی استان ایلام بین دو شهر مهران و دهلران قرار دارد و محدوده ای به مساحت ۴۸۲ میلیون متر مربع را در برمی گیرد. وی در این باره افزود: این بلوک شامل دو میدان نفتی است که میدان آذر یکی از میادین هیدروکربوری موجود در ساختار زمین‌شناسی منطقه اناران و در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهران واقع شده است.

حمید کریمی با بیان این که نفت درجای میدان آذر به میزان ۵/۲ میلیارد بشکه استاندارد برآورد شده است اضافه کرد: مخزن بنگستان این میدان با میدان بدرا در کشور عراق مشترک است و میزان تولید روزانه از این میدان ۶۵ هزار بشکه در روز با درجه API حدود ۳۲ خواهد بود.

وی همچنین گفت: میدان دوم کشف شده در این بلوک میدان چنگوله است که در قسمت جنوب شرق میدان آذر واقع شده و از نظر اندازه و مساحت از میدان آذر بزرگتر است که تاکنون نفت درجای به میزان ۶/۳ میلیارد بشکه با درجه API حدود ۲۳ برای آن برآورد شده است و با اجرای برنامه توصیف این میدان، ممکن است این میزان تا حدود ۲ برابر تغییر یابد.از این رو میزان نهایی تولید روزانه این میدان، پس از اجرای عملیات توصیفی مشخص خواهد شد.

کریمی محدوده این میادین را آلوده به مین و مهمات انفجاری عمل نکرده ((UXOخواند و خاطرنشان کرد: منطقه یادشده، در طول ۸ سال جنگ تحمیلی، بارها در معرض عملیات نظامی قرار داشته و میادین مین بخش های گسترده ای از منطقه را فرا گرفته به همین دلیل پیش از آغاز عملیات توسعه، کار پاکسازی در دستور کار قرار گرفته است.

مهندس کریمی در این باره افزود:عملیات پاکسازی محدوده میدان آذر به پایان رسیده و فعالیت مهندس کریمی در این باره افزود: میادین آذر و چنگوله به پایان رسیده است.

اهداف تولیدی طرح

مشاور مدیر عامل و مجری طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله اجرای این پروژه را دارای صرفه اقتصادی غیرقابل انکار دانست و تاکید کرد: گزارش اقتصادی بودن اکتشاف میدان آذر در تاریخ دسامبر ۲۰۰۵ به شرکت ملی نفت ایران ارائه و در اول آگوست ۲۰۰۶ به تصویب رسید. همچنین مطالعات مهندسی برای تهیه طرح جامع توسعه (MDP) میدان آذر نیز به وسیله شرکت هیدروزاگرس نروژی و با نظارت مدیریت مهندسی نفت شرکت متن در سال ۱۳۸۶ نهایی شد و پس از ۲ سال مذاکره، شروع اجرای عملیاتی توسعه این میدان و نیز تولید زودهنگام میدان چنگوله با توجه به عدم حضور شرکت خارجی، با اعتبارات داخلی شرکت ملی نفت ایران توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت از مرداد ۱۳۸۷ آغاز شده است.

مهندس کریمی در این باره افزود: از آنجا که میدان آذر با میدان بدرا در کشور عراق مشترک است، توسعه و بهره برداری از آن در اولویت پروژه های در دست اجرای شرکت ملی نفت ایران قرار دارد. لذا تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت خام در قالب تولید زودهنگام در سال ۹۳ و استحصال ۶۵ هزار بشکه در روز پس از توسعه کامل فاز اول میدان در سال ۹۵، از جمله اهداف اجرای این طرح به شمار می روند که کل نفت استحصالی طی ۴۰ سال آینده حدود ۴۰۰ میلیون بشکه نفت برآورد می شود.

وی در تشریح عملیات اجرای پروژه توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله گفت: برای نیل به این مهم، حفاری ۱۶ حلقه چاه تولیدی به انضمام یک حلقه چاه تزریق پساب و نیز تعمیر یک حلقه چاه موجود جهت توسعه کامل میدان پیش بینی شده که حفر ۸ حلقه چاه تولیدی از جمله فعالیت های لازم جهت رسیدن به اهداف تولید زودهنگام میدان است. در این زمینه نیز برای سرعت بخشیدن به عملیات حفاری، پیش بینی شده، دو پیمانکار به صورت همزمان و هر کدام با دو دکل در این میادین مشغول به کار خواهند شد.

روند اجرایی و تامین مالی طرح

به گفته حمید کریمی عملیات اجرایی طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله به این صورت دنبال شد که پس از انصراف شرکت هیدروزاگرس از عقد قرارداد توسعه میدان آذر، شرکت مهندسی و توسعه نفت با اتکای به توان فنی-مهندسی داخل کشور و به منظورسرعت بخشی به روند اجرایی تولید از این میدان مشترک منتظر حضور پیمانکاران و سرمایه گذاران خارجی نماند و با تکیه به توانمندی نیروهای طرح برای  مدیریت و راهبری این طرح ملی، اجرای فعالیت های زیربنایی شامل تحصیل زمین، پاکسازی منطقه، انجام مطالعات آمایش و زیست محیطی و نیز طراحی و ساخت جاده های دسترسی و احداث سلر برای اجرای عملیات حفاری و ساخت تأسیسات سطح الارضی و خطوط لوله انتقال نفت و گاز در مردادماه سال ۱۳۸۷ و از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران آغاز کرد.

مشاور مدیر عامل و مجری طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله از مذاکره با یک کنسرسیوم داخلی متشکل از شرکتهای مهندسی و ساختمان صنایع نفت و انرژی سپهر جهت توسعه میدان آذر در قالب بیع متقابل خبر داد و افزود: نهایی سازی موضوع و امضای قرارداد توسعه میدان آذر با این کنسرسیوم ظرف یک ماه آینده و با هدف تولید زودهنگام روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت خام و تولید نهایی روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام به انجام خواهد رسید.

مهندس حمید کریمی در مورد پیشرفت فیزیکی طرح گفت: تا کنون کلیه اراضی مربوط به توسعه میدان آذر به مساحت تقریبی ۲۶۰۰ هکتار به دلیل اولویت این میدان در برنامه تحصیل اراضی قرار گرفته که به دلیل غیرمسکونی بودن اکثر مساحت این منطقه و با حمایت بی دریغ مسئولان مربوطه در استان ایلام، تحصیل آن با سرعت در حال انجام است. مکاتبات مربوط به این امر با سازمان های منابع طبیعی میراث فرهنگی، محیط زیست منطقه و استانداری ایلام انجام گرفته و کار تحصیل اراضی به پایان رسیده است. ضمن آن که تحصیل اراضی منطقه عملیاتی چنگوله نیز که بخشی از اراضی آن غیر دولتی است در دست اقدام است.

وی انجام مطالعات، بررسی و برنامه‌ریزی اقتصادی و اجتماعی و آمایش منطقه بلوک اناران شامل میدان های نفتی آذر و چنگوله را در شرح وظایف مشاور مطالعات آمایش منطقه اناران خواند و یادآور شد: فعالیت های مربوط به منابع طبیعی و بررسی ساختارهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی منطقه، چشم انداز ۲۰ ساله و نیز زیرساخت های موجود توسط مشاور مربوطه به انجام رسیده است. در بخش مطالعات زیست محیطی نیز انجام مطالعات پایه و ارزیابی پیامدهای زیست محیطی ناشی از اجرای طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله و موارد زیست محیطی مربوط به احداث خطوط لوله انجام شده است.

مجری طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله با اشاره به اهمیت تامین سلامت و رفاه کارکنان منطقه در زمینه رففت آمد به منطقه عملیاتی خاطرنشان کرد: یکی از موارد مهم در مورد این پروژه، موضوع تردد کارکنان صنعت نفت، کارشناسان، پیمانکاران و مشاوران به منطقه است که باید ابتدا به کرمانشاه رفته و پس از طی حدود ۴۰۰ کیلومتر مسیر کوهستانی با وسائل نقلیه به منطقه برسند که این شیوه تردد، خطرات جانبی و همچنین اتلاف زمان را به در پی خواهد داشت. لذا شرکت متن با توجه به وجود تاسیسات و واحدهای بهره برداری دیگر در منطقه از جمله تنگه بیجار، دهلران، چشمه خوش، پایدار و پایدار غرب که در همسایگی فرودگاه شهر مهران قرار دارند، موضوع تأمین اعتبار احداث و بهره برداری مجدد از این فرودگاه را به شرکت ملی نفت ایران پیشنهاد کرده است.

مهندس کریمی در مورد عملیات مربوط به بخش بالادستی نیز یادآور شد: در بخش بالادستی کار، تعبیر و تفسیر لرزه نگاری ۳ بعدی به عمل آمده در حوزه غربی میدان چنگوله و حد فاصل دو ساختار آذر و چنگوله به منظور تحقیق نحوه ارتباط و اشتراک احتمالی این دو میدان به اتمام رسیده است. علاوه بر آن، عملیات برداشت لرزه نگاری سه بعدی شرق چنگوله و ناحیه تیماب به وسعت ۶۲۲ کیلومتر مربع در حال انجام است. جهت انجام مطالعات بالادستی و تهیه طرح توسعه جامع میادین مزبور نیز در سال ۱۳۸۷ دو مشاور انتخاب شده اند که با نهایی شدن فاز توصیف و مدل ایستای مخازن، وارد فاز شبیه سازی مخزن شده اند و در طول اجرای طرح و به موازات کسب اطلاعات جدیدتر، این مطالعات توسط مشاورین مربوطه به روز خواهد شد.

مجری طرح های آذر و چنگوله، بخش عملیات سطح الارضی طرح را شامل احداث یک واحد بهره برداری با حداکثر ظرفیت عملیاتی ۷۱۵۰۰ بشکه در روز سیال تولیدی خواند و گفت: برای انتقال نفت میدان آذر در مرحله تولید زودهنگام به میزان حدود ۳۰ هزار بشکه در روز از یک خط لوله ۱۶ اینچ به طول ۱۵۵ کیلومتر به مقصد دهلران استفاده خواهد شد و تولید نهایی با امتداد خط لوله ۱۶ اینچ به چشمه خوش منتقل خواهد شد. علاوه بر آن به منظور انتقال گاز میدان آذر یک خط لوله ۱۶ اینچ به طول ۱۵۵ کیلومتر به مقصد واحد بهره برداری نفت و گاز دهلران احداث خواهد شد.

کریمی افزود: در واحد بهره برداری آذر تجهیزات تفکیک نفت و گاز، شیرین سازی نفت، انتقال نفت، تجهیزات تراکم و انتقال گاز، تجهیزات تصفیه و تزریق آب های زائد به چاه دفع پساب، نیروگاه گازی جهت تامین برق مورد نیاز و تاسیسات مخابراتی در نظر گرفته شده است. یک کمپ مسکونی نیز برای استقرار حدود ۲۰۰ نفر کارکنان عملیاتی واحد مزبور با کلیه امکانات رفاهی و ورزشی در نزدیکی واحد بهره برداری احداث خواهد شد.

مهندس کریمی در پایان، رونق اقتصادی حاصل از توسعه میادین مشترک را مهم خواند و گفت : شرکت مهندسی و توسعه نفت با هدف استفاده حداکثری از توان موجود منطقه و به کارگیری پیمانکاران بومی، گام های بلندی برای ایجاد رونق اقتصادی در منطقه برداشته، به طوری که انتظار می رود با افزایش پیشرفت فیزیکی طرح که در حال حاضر حدود ۱۲ درصد است، علاوه بر نیروهای بومی که تا کنون بر اثر فعالیت های طرح مشغول به کار شده اند، امکان اشتغالزایی حدود ۲۰۰۰ نفر دیگر نیز در طول اجرای طرح به طور مستقیم و غیر مستقیم در منطقه فراهم شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ خرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۷۱,۵۸۱ بازدید