سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ EN
سعید حافظی؛ مجری طرح یادآوران:

روزشماری برای تولید نفت از میدان مشترک یادآوران

تولید نفت خام از میدان نفتی یادآوران، یکی از میدان های مشترک ایران با عراق در نیمه دوم امسال آغاز می شود.

 به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)توسعه میدان نفتی یادآوران از جمله پروژه های استراتژیک صنعت نفت کشورمان به شمار می آید؛ میدانی به ابعاد ۱۵ در ۴۵ کیلومتر در ۷۰ کیلومتری جنوب غرب اهواز در نوار مرزی ایران و عراق. همین موضوع حساسیت بالای توسعه این میدان را نشان می دهد که شرکت مهندسی و توسعه نفت به عنوان نماینده شرکت ملی نفت ایران کارفرمای این پروژه مهم در حال اجرای آن است.

 سعید حافظی، مجری طرح یادآوران در این باره گفت: در فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران حفاری ۵۵ حلقه چاه برای دستیابی به تولید ۸۵ هزار بشکه پیش بینی شده است.

 وی افزود: بر اساس مطالعات و پیش‌بینی‌های اولیه انجام شده و طرح پیمانکار، در صورتی که فاز دوم اجرا نشود، تولید ۸۵ هزار بشکه فاز نخست، برای مدت حدود هفت سال حفظ می‌شود.

 مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران در مورد فعالیت های مهندسی و برگزاری مناقصه های این طرح خاطرنشان کرد: با گذشت کمتر از سه سال، فعالیت‌های طراحی، مهندسی و بخش زیادی از مناقصه‌های طرح توسعه میدان یادآوران پایان یافته و حفاری تقریباً ۸ حلقه چاه به اتمام و هم اکنون با ۴ دکل سنگین و یک دکل تعمیراتی حفاری و تکمیل سایر چاه ها در جریان می باشد، همچنین فعالیت‌های پیش‌نیاز عملیات اجرایی همچون آماده‌سازی زمین CTEP، منیفولدها، ساخت نیز به پایان رسیده است.

 حافظی درباره برنامه ریزی های صورت گرفته برای اجرای طرح توسعه میدان یادآوران گفت: توسعه این میدان در سه فاز برنامه ریزی که در فاز نخست این طرح حفاری ۴۶ حلقه چاه تولیدی، سه حلقه چاه توصیفی، سه حلقه چاه دفع پساب وتعمیر سه حلقه چاه اکتشافی موجود تصویب شده است.

 احداث خطوط لوله جریانی چاهها، منیفولد، چندراهه‌های جمع‌آوری، خطوط لوله انتقال از چند راهه به مرکز فرآورش (CTEP)، تأسیسات فرآورشی و بهره‌برداری، خطوط لوله انتقال از CTEP به پایانه صادراتی از اصلی‌ترین فعالیت‌ها در طرح توسعه میدان یادآوران به شمار می رود.

 حافظی در این خصوص افزود: هدف از اجرای فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران دستیابی به تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت طی مدت ۴۸ ماه پس از زمان مؤثر شدن قرارداد بوده و این زمان بر اساس قرارداد قابل تمدید به ۵۹ ماه می باشد.

 اولین قرارداد نسل دوم بیع متقابل

مهندس حافظی پیرامون زمان آغاز و سقف سرمایه گذاری طرح مذکور گفت: قرارداد بیع متقابل فاز یک توسعه میدان نفتی یادآوران از مرداد ۱۳۸۷ با شرکت چینی سینوپک عملیاتی شده که نخستین قرارداد بیع متقابل جدید است که سقف سرمایه‌گذاری در آن بسته نشده و بر خلاف قراردادهای قبلی سقف هزینه های سرمایه ای((CAPEX قرارداد از طریق نتایج مناقصه‌ها مشخص می شود.

 بر این اساس زمانی که ۸۵ درصد نتیجه مناقصه‌ها مشخص شد، کارفرما و پیمانکار باید در خصوص سقف هزینه سرمایه‌گذاری قرارداد به توافق برسند؛ بر این اساس دخالت و اعمال حساسیت‌های کارفرما بر روی مناقصه‌ها در این نوع قرارداد در قیاس با قراردادهای بیع متقابل پیشین بیشتر است.

 ویژگی نفت تولیدی میدان

تولید نفت میدان از دو لایه سروک وفهلیان برنامه ریزی شده است.با توجه به اختلاف چشمگیر درجه سنگینی و ارزش نفت این دو لایه، قرار است هر یک به‌طور مجزا تولید، فرآورش و صادر شوند؛ از این رو در تأسیسات بهره‌برداری یادآوران دو ردیف مجزا برای نفت سنگین و نفت سبک ساخته می شود. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است در میدان یادآوران دو نوع نفت سنگین (API 18) و سبک (API 38) به ترتیب از دو لایه سروک و فهلیان تولید شود.

 در خلال اجرای فاز اول طرح توسعه میدان یادآوران، تولید زودهنگام تعریف شده است،؛ تولید زودهنگام ۲۰ هزار بشکه نفت سبک از لایه فهلیان از طریق هشت حلقه چاه دنبال می شود. قرار است این میزان تولید به تأسیسات فرآورشی زودهنگام دارخوین منتقل شود، ‌به همین منظور خط لوله ۱۲ اینچی به طول ۶۰ کیلومتر حد فاصل CTEP یادآوران و واحد بهره‌برداری دارخوین در دست ساخت است.

 مهندسی طرح

طراحی پایه وfeed طرح توسعه یادآوران به اتمام رسیده و طراحی تفصیلی این طرح در جریان است.

بر اساس طرح جامع میدان، شرکت چینی سینوپک به عنوان پیمانکار تعهد دارد در مرحله نخست این طرح، به تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت سبک و سنگین در مدت ۴۸ ماه پس از زمان مؤثرشدن قرارداد (مرداد ۱۳۸۷) دست پیدا کند که بر این اساس پیش‌بینی می‌شود این طرح نیمه نخست سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری برسد.

 برنامه افزایش تولید در فاز دوم

پس از تولید فاز نخست، مخزن رصد و مطالعات تکمیلی انجام شده و در صورت تأیید، قرارداد فاز دوم امضا می‌شود.

 حجم نفت درجای میدان یادآوران بالغ بر ۱۲٫۲ میلیارد بشکه برآورد شده است. در فاز دوم طرح توسعه میدان یادآوران حفاری ۱۰۰ حلقه چاه و دستیابی به تولید ۱۸۰ هزار بشکه و در فاز سوم این طرح حفاری ۱۰۵ حلقه چاه و دستیابی به مجموع تولید ۳۰۰ هزار بشکه نفت سبک و سنگین پیش‌بینی شده است.

 شناخت بیشتر مخزن

در میدان‌هایی که سابقه تولید ندارند و توسعه آنها برای نخستین بار انجام می‌شود، به‌طور معمول برنامه توسعه در چارچوب چند فاز اجرایی می‌شود تا از این طریق ریسک سرمایه‌گذاری کاهش یابد.

 در حال حاضر اطلاعات کنونی درباره مخزن یادآوران محدود بوده، از این رو با انجام حفاری‌های جدید و با بهره‌برداری از طرح تولید زودهنگام این میدان، اطلاعات دینامیکی تولید از مخزن به روز می‌شود که ارزیابی جدیدی از حجم نفت درجای مخزن ارائه می‌کند.

 در این مرحله پیش‌بینی می‌شود برآورد حجم نفت درجای ممکن یادآوران، در شرایط خوشبینانه، به حدود ۳۰ میلیارد بشکه برسد که بر مبنای آن محاسبات تولید نفت در فازهای بعدی نیز تغییر می‌کند.

 هم‌اکنون با اطلاعات اکتشافی موجود و مطالعات مهندسی مخازن، حجم نفت درجای محتمل در میدان یادآوران، ۱۲٫۳ میلیارد بشکه است که برنامه کنونی سرمایه‌گذاری و تولید بر اساس آن طراحی شده است؛ اما حجم نفت درجای یادآوران با مطالعاتی که تاکنون در باره مخزن انجام شده و مفروضات به دست آمده، بیش از این میزان برآورد می‌شود.

 با بهره‌برداری و تولید نفت از میدان یادآوران، اطلاعات مخزن تکمیل و ابعاد میدان به‌طور دقیق‌تر شناخته می‌شود، از این رو نتیجه محاسبات کنونی تغییر کرده و برآورد جدید از حجم نفت درجای مخزن به دست می‌آید؛ با مطالعات انجام شده تاکنون، حجم نفت درجای مخزن یادآوران حدود ۳۰ میلیارد بشکه برآورد می‌شود که تأیید این رقم به اطلاعات تکمیلی پس از تولید بستگی دارد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۲۱,۰۵۶ بازدید